navigation house arrow navigation informacje dla klientów arrow navigation drewno arrow navigation gatunki arrow navigation brzoza

Brzoza

Cechy brzozy

Barwa: żółtawo-biała. Porowatość: małe niewidoczne pory. Ciężar: 550-650kg/m3. Twardość: drewno miękkie

Występowanie

Na całym świecie istnieje ogromna ilość gatunków tego istotnego lasotwórczego drzewa. Na półkuli północnej wyróżnia się aż 40 gatunków brzozy, z czego 7 występuje w Polsce. Na Ziemi wyróżnia się 120 gatunków tego wyjątkowego drzewa. W naszym kraju najczęściej mamy do czynienia z brzozą brodawkowatą. W korzystnych warunkach drzewo osiąga 30 metrów wysokości i 80 centymetrów średnicy. W Gdańsku-Oliwie znajduje się najstarszy i największy eksponat brzozy – rośnie od 171 lat, ma 26 m wysokości, a jego obwód ma 321 cm. Brzoza brodawkowata nie występuje w Grecji, Hiszpanii i w północnej części Włoch.

Wygląd zewnętrzny

Pień brzozy jest pozbawiony gałęzi do około 12-15 metra. Ma cylindryczny kształt, który czasami bywa zniekształcony przy odziomku lub skrzywiony gdy rośnie w niekorzystnych warunkach. Drzewo rośnie szybko i zwykle osiąga wysokość do 25 metrów, przy średnicy 60 cm. Gdy brzoza skończy 60 – 80 lat przestaje rosnąć. Kora drzewa ma mlecznobiały kolor, który z wiekiem robi się coraz bardziej pstry i czernieje. Staje się także gruba i spękana.

Drewno

Drewno brzozy ma kolor od czerwonawo-białego do żółto-białego, jest matowo-błyszczące, właściwie bez twardzielowania. Wewnętrzna strona pnia ma rdzeniowe plamki (podobne posiada olcha). Strefy przyrostów są mało zauważalne. Drewno brzozy jest doskonałe do obróbki mechanicznej, nie sprawia trudności, niezależnie od użytych narzędzi. Poddaje się obróbce skrawaniem płaskim, obwodowym oraz toczeniem. Bardzo dobra jest także obróbka powierzchni. Drewno brzozy jest gładkie z połyskiem, idealne do bejcowania, lakierowania i polerowania.