navigation house arrow navigation informacje dla klientów arrow navigation drewno arrow navigation gatunki arrow navigation dąb

Drewno dąb

Cechy dębu

Barwa: twardziel jasno brązowa, biel żółtawo-biała. Porowatość: duże pory. Ciężar: 650-750kg/m3. Twardość: drewno twarde

Występowanie

Dąb szypułkowy występuje w całej Europie północnej. To solidne i piękne drzewo występują na nizinach, w dolinach rzek oraz na łąkach. Można go także spotkać w lasach iglastych bądź liściastych.

Wygląd zewnętrzny

Pień dębu jest prosty lub skręcony, dobrze wyrośnięty, do 15 metrów zazwyczaj bez gałęzi. Jego kora jest ciemnoszara, gruba i mocno spękana. To potężne i piękne drzewo jest długowieczne – żyje nawet 1000 lat! Osiąga wysokość do 50 metrów i posiada średnicę ok. 1,5-2 m.

Drewno

Drewno dębu jest idealnym materiałem do produkcji mebli. Przewyższa swymi właściwościami większość europejskich gatunków drewna. Jest twarde, odporne na codzienne użytkowanie i jak drzewo dębu – ponadprzeciętnie trwałe.

Charakterystyczne dla drewna dębu są sęki-zazwyczaj małe, licznie występujące o ciemny zabarwieniu, wzbogacają jego rysunek, błyszcz – widoczny w postaci wybłyszczających się niewielkich „plam” na powierzchni drewna o innym od otaczającego go drewna stopniu połysku, przy silnym nasłonecznieniu tworzy na powierzchni ciekawe motywy. Powstaje przez przecięcie promieni rdzeniowych drewna pod odpowiednim kątem wyraźny rysunek – od prosto słoistego spokojnego po bardzo kwiecisty, szeroki.