navigation house arrow navigation informacje dla klientów arrow navigation drewno arrow navigation gatunki arrow navigation olcha

Olcha

Cechy Olchy

Barwa: żółtawo-biała. Porowatość: małe niewidoczne pory. Ciężar: 450-600kg/m3. Twardość: drewno miękkie

Występowanie

Olcha występuje na terenie całej Polski w stanie dzikim obok olszy zielonej i szarej. To niezwykle popularne drzewo obejmuje swoim zasięgiem całą Europę, zachodnią Syberię oraz północno-zachodnia część Afryki. Drzewo osiąga wysokości do około 25 metrów oraz średnicę do 80 centymetrów.

Wygląd zewnętrzny

Pień olchy ma cylindryczny kształt i do około 15 metra jest wolny od gałęzi. Zazwyczaj drzewo osiąga wysokość od 20 do 25 metrów. Średnica pierścienicy ma najczęściej mniej więcej 50 centromerów, zdarza się jednak, że osiąga rozmiar do 100 cm. Twardziel oraz biel pozostają niewyodrębnione. Drewno ma czerwono-biały lub żółto-czerwony kolor jednak pod wpływem promieni słonecznych oraz powietrza ciemnieje i mięknie. Roczne przyrosty są prawie niezauważalne. Budowa prosto włóknista. Struktura niespecjalnie drobna, równomierna.

Drewno

Drewno olchy jest szeroko wykorzystywane. Doskonale sprawdza się w przemyśle sklejkowym, jako drewno na budowle wodne, do produkcji płyt pilśniowych oraz wiórowych, celulozy oraz papierów. Tworzy się z niego także instrumenty muzyczne, ołówki, zabawki, sprzęty kuchenne i domowe. Jest wykorzystywane w modelarstwie, sprawdza się do toczenia oraz rzeźby. Modyfikowane drewno ma swoje zastosowanie także w szklarnictwie, budownictwie oraz przemyśle okrętowym.